Zvon v kaplnke pod Ostrvou sa rozozvučí už túto sobotu 19. októbra ako zvyčajne ešte pred úderom jedenástej hodiny. Za jeho tónov sa sprievod presunie od Horského Hotela Popradské pleso, odkiaľ vyrazí o pol jedenástej smerom ku kaplnke pod masívom Ostrvy. Prečítaním mien obetí Tatier, ktoré v štatistikách horských záchranárov na slovenskej i poľskej strane pribudli od poslednej pietnej spomienky, vzdajú prítomní hold všetkým, ktorí v horách prišli o to najcennejšie – vlastný život. Pietny akt uzavrie sv. omša.
Od minulej jesene opäť pribudli v limbovom háji pod Ostrvou ďalšie nové tabuľky. Momentálne sa na Symbolickom cintoríne nachádza 407 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 558 mien. Niekedy sa zabúda na tabuľku, ktorá sa nachádza priamo na kaplnke. Sú na nej štyri mená staviteľov kaplnky, murárov.
Symbolický cintorín pri Popradskom plese je národnou kultúrnou pamiatkou. Z tohto dôvodu sa umiestňovanie tabuliek riadi presnými pravidlami a schvaľuje ich Kuratórium Symbolického cintorína a ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy TANAP-u. Tá sa ako správca cintorína stará aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu! Svojvoľné upevňovanie tabuliek v areáli sa považuje za poškodzovanie pamiatky.
Citlivo pri návšteve tohto pietneho miesta v horách je potrebné pristupovať aj k zanechávaniu stôp v podobe odpadu. Ak sa rozhodnete venovať tichú spomienku obetiam pri svetle sviečky, nezabudnite potom sfúknuť jej plameň a vziať si ju so sebou. Nenechávajte na tomto pietnom mieste odpadky. Nezabúdajme, že ani táto lokalita nie je návštevníkom prístupná po celý rok. Od 15. decembra do 30. apríla sa na ňu vzťahuje sezónna uzávera.
Od minuloročnej pietnej spomienky zamestnanci Správy TANAP-u opravili päť z vyše sedemdesiatich drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri, okrem toho osadili aj osemdesiat metrov nového zábradlia v areáli Symbolického cintorína. Ten slávnostne otvorili v auguste 1940. S myšlienkou zriadiť v Tatrách takéto pietne miesto prišiel ešte v 20. rokoch 20. storočia český maliar Otakar Štáfl. V roku 1963 bol Symbolický cintorín zapísaný do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR.