Majiteľ domu objavil na svojom pozemku poranenú labuť, ktorá krvácala z ľavého krídla. Nálezca ohlásil situáciu zoologičke Správy TANAP-u. Labuť následne privolaní zoológovia odchytili a previezli na veterinárne ošetrenie. Možno predpokladať, že zranenie si privodila nárazom do prekážky.
Labuť bola po ošetrení umiestnená do rehabilitačnej stanice zranených živočíchov v Liptovskom Mikuláši. V tejto zvieracej nemocnici strávila týždeň. Vďaka rýchlej reakcii nálezcu a odbornej starostlivosti sa postupne zotavila a nabrala silu pre opätovné vypustenie. Jej odhodlanie vrátiť sa do voľnej prírody bolo očividné. Po týždňovej rekonvalescencii bola vypustená do svojho prirodzeného prostredia, na rieku Váh a zároveň do blízkosti miesta, kde bola nájdená.
Labute, ako aj iné druhy vtákov, sú známe tým, že žijú v monogamných vzťahoch, kde partneri zostávajú spolu po celý život. Veríme, že aj táto labuť, hoci prešla krátkym odlúčením, sa čoskoro spojí so svojím labutím partnerom.
Rehabilitačná a chovná stanica Správy TANAP-u v Liptovskom Mikuláši je jediná svojho druhu v kompetenčnom území národného parku. Náklady na jej prevádzku znáša Správa TANAP-u. Táto stanica je zároveň jedinou vhodnou na pomoc lietajúcim druhom vtáctva. Druhá, oveľa menšia stanica je k dispozícii aj v Tatranských Matliaroch pri jednom z našich polesí. Tu však ide len o núdzovú pomoc a vhodná je len pre menšie živočíchy. Tento príbeh zdôrazňuje dôležitosť rýchlej reakcie verejnosti a spolupráce odborníkov pri záchrane voľne žijúcich živočíchov. Telefónne číslo, na ktorom môžete nález zraneného živočícha ohlásiť je zverejnené aj na webovej stránke tanap.sk