Druhý ročník Dní TANAP-u ponúkne jedinečnú príležitosť zoznámiť sa na jednom mieste s tým, čo všetko robí Správa TANAP-u. Podujatie bude tentokrát súčasťou retro osláv 1. mája, ktoré organizuje mesto Vysoké Tatry.
„Keď sme vlani pri príležitosti 75. výročia založenia Tatranského národného parku organizovali prvýkrát Dni TANAP-u, tak nás veľmi milo prekvapil záujem verejnosti. Pozitívne ohlasy nás presvedčili, že aj takto môže Správa TANAP-u priblížiť svoju činnosť a šíriť osvetu o význame ochrany prírody,“ uviedol Peter Olexa, riaditeľ Správy TANAP-u.
Na návštevníkov mestského parku v Tatranskej Lomnici čaká viac ako desiatka stanovíšť. „Budeme nielen hovoriť o našich činnostiach, ale záujemcom chceme dať možnosť zapojiť sa hneď do viacerých aktivít,“ zdôraznil Igor Stavný, vedúci oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-u.
Vďaka pracovníkom zo Strediska starostlivosti o genofond rýb vo Východnej, ktorí dovezú živé ryby, si budú môcť záujemcovia priamo na mieste vyskúšať zarybňovanie, Stredisko starostlivosti o genofond drevín návštevníkom priblíži vývojový rad stromu od semienka cez semenáčik až po sadenicu, ako i význam včelstiev pre prírodu. Svoju činnosť predstavia aj Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru či Výskumná stanica a Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Návštevníci si budú môcť vyskúšať stereolupy, pozrieť si, ako sa merajú klimatické parametre pomocou prístrojov, pripravené budú aj dermoplastické preparáty. Svoje zastúpenie bude mať tiež Expozícia tatranskej prírody, nadšenci tatranskej flóry si spoločne s botaničkou vyskúšajú zakladanie monitorovacej plochy v teréne. Dozvedia sa viac aj o Tatranskom lesnom kúpeli, ktorý prepája človeka s liečivými účinkami prírody a Správa TANAP-u ho ponúka ako svoju novinku.
Členovia zásahového tímu návštevníkom vysvetlia, ako predchádzať stretu s medveďom a čo robiť, keď už k nemu dôjde. Takisto sa budú môcť porozprávať so strážcami prírody o tom, prečo treba dodržiavať návštevný poriadok na území národného parku. Vysvetlia im tiež význam fotopascí, dokonca si ich budú môcť skúsiť nainštalovať. Na svoje si prídu nielen dospelí, ale aj deti. Tešiť sa môžu na rôzne „poznávačky“ a enviroaktivity, chýbať nebudú ani makety biotopov vrátane biotopu bobra.
Hoci sa hlavný program tentokrát odohráva v centrálnej časti Tatier, organizátori nevynechali ani oravskú časť Tatranského národného parku. „Každý, kto má záujem, môže spolu s kolegami absolvovať prvomájovú vychádzku k Partizánskej nemocnici. Ide skutočne o zaujímavú lokalitu s pohnutou históriou. Cestou sa ľudia dozvedia viac o našich činnostiach v tomto prostredí a priamo na mieste si vypočujú celý príbeh, ktorý sa tu odohral. Pre menej zdatných návštevníkov sme pripravili alternatívu v podobe návštevy Partizánskeho cintorína v Látanej doline,“ konkretizuje Stavný.
Okrem toho Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici v ten deň ponúkne aj filmy o prírode Tatier. Diváci uvidia snímky Biosférická rezervácia Tatry a Pasce, ktoré neublížia. Vstupné na premietanie je dobrovoľné.