Už viac ako tri dekády potápači čistia najväčšie tatranské plesá. Desiatky dobrovoľníkov sa ponoria v neoprénových oblekoch už hneď zrána do Popradského, Velického, Štrbského a Nového Štrbského plesa. Okrem týchto lokalít v rámci akcie vyčistia aj dno zatopeného kameňolomu v Kvetnici. Pod hladinu plies sa ponoria muži aj ženy, ktorých spája spoločná vášeň – potápanie, ale spája ich i chuť prispieť k tomu, aby bola tatranská príroda o niečo čistejšia. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že objem vyloveného odpadu má klesajúcu tendenciu. Za rok 2022 ho napríklad spolu na breh vyniesli z dna plies 112 kg a v roku 2023 to bolo 104 kilogramov. Koľko to bude tohto roku a aké prekvapenia v podobe rôznych predmetov a druhov odpadu prinesie bilancia akcie tentoraz, zistíme už tento piatok.

Organizátorom akcie je každoročne Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Koordinátor akcie, Peter Spitzkopf z oddelenia prác celospoločenského významu: „Akciou Čisté vody, ako mladšou sestrou akcie Čisté hory, dávame pomyselnú bodku za tohtoročnou turistickou sezónou v podobe upratovania toho, čo po sebe zanechali návštevníci nášho najstaršieho národného parku na Slovensku, predovšetkým pod vodnou hladinou vybraných plies. Tohto roku sa síce nekonala jej vysokohorská časť Čisté vody v oblakoch, ale neodpustili sme si pustiť sa tradične do čistenia plies v lokalitách, ktoré sú navštevované celoročne. Nechajme sa prekvapiť, ako dopadne samotné čistenie a čo všetko sa nám podarí z pod vodnej hladiny vytiahnuť“. Ďalšími spolupracujúcimi organizáciami sú Zväz potápačov Slovenska, Potápačská škola TECHNICAL DIVING, Spišská Nová Ves, Potápačská škola LE DIVERS, Levoča a Potápačský klub Vodnár, Poprad.

Akcia Čisté vody je však aj dobrovoľnou súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov Vysoké Tatry, tento rok sa koná už jeho 39. ročník. Potápači za použitia vlastného potápačského výstroja čistia dná vybraných plies a jazier od odpadkov po turistickej sezóne.