Inak to nebolo ani v prípade dvoch brestov pred Múzeom TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Dendrológovia Správy TANAP-u už niekoľko rokov pozorovali ich postupné vysychanie. Spílenie prvého brestu sa uskutočnilo ešte v roku 2024. Žiaľ, teraz prišiel na rad aj druhý z nich.
Takýto stav stromu môžu zapríčiniť rôzne faktory. Napríklad napadnutie kmeňa škodcom, ktorý sa zavŕta do dreva a ochromí vyživovanie stromu, alebo drevokazná huba, ktorá napadne strom a ten začne postupne chradnúť a odumierať.
„Dávali sme mu ešte šancu. Do konca vegetačného obdobia mal strom ostať stáť a naši dendrológovia pozorovali, či sa mu podarí nabrať dosť síl aby rástol ďalej. Tomuto brestu sa však už pomôcť nedalo,“ vysvetľuje Mário Humený dendrológ Správy TANAP-u.
Keďže rástol v blízkosti cestnej komunikácie a chodníka s častým pohybom osôb, bolo kvôli bezpečnosti lepšie spíliť ho. Ak by strom veľmi preschol, mohol by napríklad aj silnejší vietor zapríčiniť jeho pád. V intraviláne by to mohlo spôsobiť nebezpečné situácie.
Brest (Ulmus) je rod listnatých stromov z čeľade brestovité (Ulmaceae). Do rodu Ulmus podľa rôzneho taxonomického triedenia patrí 20 až 45 druhov. Veľké rozpätie tohto čísla je spôsobené ich náročným vymedzením. Bresty sa ľahko krížia s umelo pestovanými odrodami, čím vznikajú nové, lokálne sa vyskytujúce hybridy.
Časť brestov rastúcich v Európe postihuje choroba grafióza. Keď sú zdravé a majú vhodné podmienky dorastajú do výšky 30-40m a dožívajú sa vysokého veku, dvesto až päťsto rokov.