Je známe, že nie vždy táto šelma prespí celú zimu a niekedy sa aj počas nej na krátko prebudí. Na jar vyhladované zvieratá vyrazia do terénu. V týchto dňoch sú už medvede opäť aktívne. Ich priorita po zobudení je hľadanie potravy. Ponuka v prirodzenom prostredí je ešte obmedzená, medvede nepohŕdnu korienkami rastlín a napríklad aj kadávermi zvierat, ktoré neprežili zimu. Avšak lákavé sú aj ľudské obydlia, kde je častokrát nájsť potravu omnoho jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Medvede si dokonca generačne odovzdávajú informáciu o dostupnosti potravy pri odpadkových nádobách, medvieďatá sa tak učia chodiť na miesta, kde môže byť pre človeka ich prítomnosť nebezpečná. Nezriedka sledujeme správy o tom, ako sa medvede pohybujú v intravilánoch obcí. Avšak aj vo voľnej prírode, svojom prirodzenom prostredí, je medveď v tomto jarnom období viac citlivý a ostražitý. Intenzívne vyhľadáva potravu, pretože potrebuje doplniť energetické zásoby. Medvedice patria medzi najstarostlivejšie matky vo zvieracej ríši a svoje mláďatá chránia aj pri hľadaní potravy. Sú prípady, kedy medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku a vtedy môže dôjsť k útoku. Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov však medvedica zaregistruje človeka skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde.
Vo vzťahu ku konfliktným stretom s človekom je najrizikovejšie obdobie medvedej ruje. Začína koncom apríla a trvá do začiatku júla. Hoci medvede sú aj počas ruje mimoriadne opatrné a kontaktu s človekom sa radšej vyhnú, ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje aj pravdepodobnosť stretu s človekom. Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá. Samce totiž mláďatá bežne napádajú, prípadne zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Z tohto dôvodu medvedice dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie vyhľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. Vyzývame preto verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom prostredí a to aj z dôvodu blížiacej sa medvedej ruje.
„Ľudia musia byť ohľaduplní voči prírode a uvedomiť si, že medvede sú v lese doma, vo svojom prostredí. Správajme sa tak, ako by sme sami chceli, aby sa u nás správala návšteva. Jedným z krokov ako odnaučiť medvede hľadať potravu v odpade pri ľudských obydliach, je zabezpečiť ho tak, aby k nemu zvieratá nemali prístup,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Je dobré si pripomínať, ako predchádzať neželaným stretom s medveďom, prípadne ako sa v takej situácii zachovať:
- Pohybuj sa len tam, kde vidíš na dostatočnú vzdialenosť
- Nepohybuj sa v prírode v skorých ranných a neskorých večerných, prípadne nočných hodinách
- Pohybuj sa radšej v skupinách ako osamote a dávaj o sebe vedieť
primeraným zvukom – rozhovorom, alebo roľničkami.
- Nevybočuj zo značených chodníkov.
- Ak spozoruješ medveďa, nepribližuj sa k nemu, ale vzdiaľ sa.
- V prípade, že medveď v sebaobrane urobí výpad – varovanie, aby sa človek vzdialil, nejde o útok.
- Vtedy je potrebné pomaly ustúpiť a vzdialiť sa.
- V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia.
- Primeraná aktívna obrana napadnutého počas útoku je odporúčaná napríklad v podobe medvedieho spreja. – Psa v prírode držte na vôdzke.
V roku 2023 pracovníci Správy TANAP-u inštalovali v teréne informačné tabule. Na turistike je totiž lepšie byť pripravený a poznať praxou osvedčené pravidlá, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzájomného kontaktu človeka a šelmy. Pozorným turistom sa príroda oveľa častejšie postará o výnimočný zážitok v podobe príležitosti aspoň na chvíľu pozorovať obyvateľov divočiny v ich prirodzenom prostredí, nie je na škodu osvojiť si zásady bezpečného pohybu a správania v prírode ešte skôr, ako sa vyberiete na potulky Tatranským národným parkom.