Srnčatá a jelenčatá schúlené v tráve či kríkoch nie sú opustené. Správa TANAP-u prosí obyvateľov i návštevníkov Tatier, aby tieto malé bodkované klbká neprenášali ani nekŕmili. Ich mama si po nich totiž s najväčšou podobnosťou do pár hodín príde.
Jar je obdobím, keď na svet privádzajú svoje potomstvo aj jelenice či srny. Neraz sa tak stane priamo v intravilánoch tatranských osád, kde sa zver cíti bezpečne. Čerstvo narodené a zdanlivo osirelé mláďatá vyvolávajú v mnohých okoloidúcich potrebu pomôcť. Je však úplne bežné, že bodkované klbko necháva mama osamote aj celý deň. Ľudia v dobrej vôli a pre nevedomosť srnčatá a jelenčatá hladkajú, prenášajú, napájajú či kŕmia. Tou najlepšou pomocou je však nerobiť nič, potichu sa vzdialiť a nechať malé nerušene čakať na mamu.
Výnimkou je, ak vidíte, že mláďa má poranenie, alebo leží v zjavne neprirodzenej polohe. V tom prípade, alebo ak si nie ste istý a radi by ste sa poradili, volajte na Správu Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici počas pracovných dní medzi 7. a 15. hodinou na telefónne číslo 052/ 478 03 50, mimo týchto dní a časov na 0903 987 562. Službukonajúci vám poradia a v prípade potreby vyrazia na miesto situáciu skontrolovať. Túto jar ešte pracovníci Správy TANAP-u skutočne opustené mláďatko nezaevidovali. Nahlásený prípad zo Starého Smokovca dopadol šťastne, o niekoľko hodín sa jelenica vrátila po svojho potomka, ktorého si „odložila“ na sídlisku, dokonca priamo pod oknami bytového domu.
Na obdobie kladenia mláďat by mali pamätať aj majitelia štvornohých miláčikov. Svojich psíkov by mali mať počas prechádzok na vôdzke. Ide o obojstrannú bezpečnosť. „Pes by mohol inštinktívne mláďaťu ublížiť, na druhej strane, aj dobre vycvičený pes by sa mohol stať obeťou matky jelenice, ktorá ho vyhodnotí ako hrozbu pre svoje mláďa,“ upozorňuje zoológ Správy TANAP-u Ľubomír Plučinský.