Výsledky minulotýždňovej inventúry sú už známe. Za jediný deň prešlo vysokohorským prostredím Tatranského národného parku celkovo 23 287 turistov a cyklistov. Okrem slovenčiny, češtiny a poľštiny bolo počuť aj španielčinu, francúzštinu, nemčinu či maďarčinu. Najnavštevovanejším miestom bol tentokrát Hrebienok, ktorý po dvoch rokoch v počte návštevníkov tromfol Popradské pleso.
Zo Starého Smokovca sa ich tam lanovkou vyviezlo 2 779, pešo sa vybralo 1 220 návštevníkov a 37 vsadili na bicykel. V štatistikách pribudlo tiež jedenásť psov. Len pre porovnanie, minulý rok na Hrebienok zavítalo dokopy 3 818 turistov, ďalších 63 si to zo Starého Smokovca vyšliapalo na bicykli. Spolu s nimi zaregistrovali v tejto lokalite aj dvanásť psov. Druhú priečku v rebríčku návštevnosti obsadilo Popradské pleso, kam sa tento rok vybralo „len“ 3 859 turistov. Zatiaľ čo túru po asfaltke od železničnej zastávky uprednostnilo 2 071 návštevníkov, zvyšných 1 788 sa k plesu dostalo červeno značeným turistickým chodníkom zo Štrbského Plesa. Ďalších 139 vyšlo k Popradskému plesu na bicykli. Z oboch smerov mierilo do tejto lokality 76 psov. Vlani toto miesto navštívilo 4 180 turistov, 148 cyklistov a 62 psov. Okrem Hrebienka a Popradského plesa bolo v kurze už tradične aj Skalnaté pleso, ktoré si za svoj cieľ zvolilo 2 958 ľudí. Z nich sa 2 731 vyviezlo lanovkou. Z Tatranskej Lomnice sa týmto smerom vydalo aj jedenásť cyklistov a päť psov. Len pre porovnanie, minulý rok navštívilo lokalitu 2 566 ľudí, deväť cyklistov a tri psy. Sedačka zo Štrbského Plesa na Solisko vyviezla 1 259 pasažierov, ďalších 233 sa tam vybralo pešo po modro značenom turistickom chodníku. Spolu s nimi zaevidovali aj päť psov.
Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 188 turistov, pričom 365 ich prišlo od Morského oka a 823 od Popradského plesa. Vlani si ich za cieľ svojej túry vybralo 819 ľudí. Na Kriváň mierilo 566 návštevníkov, minulý rok ho zdolalo 434 turistov. Aj v štatistikách štvornohých návštevníkov vedú Rysy. Ich vrchol zdolala trojica psov, na Kriváni stáli dvaja.
V oravskej časti Západných Tatier bola v kurze opäť najmä Roháčska dolina, ktorou sa v deň spočítania prešlo 1 182 návštevníkov, 52 cyklistov a 17 psov. Len pre porovnanie, vlani si do štatistík pripísala 1 079 peších turistov, 109 cyklistov a 30 psov. Tichú dolinu si tentokrát zvolilo 658 ľudí v sprievode ôsmich psov a 46 cyklistov. Minulý rok tu mierilo 279 turistov, 31 cyklistov a takisto osem psov. Lanovka na Brestovú prepravila 397 pasažierov, ďalších 59 vyšlo peši. Minulý rok sa ňou vyviezlo 534 ľudí, na svoje nohy sa spoľahlo 167.
Do liptovských dolín zavítalo 724 peších návštevníkov a 107 cyklistov. Spolu s nimi sa v sčítacích hárkoch ocitlo aj 31 psov. Vlani si ich za cieľ svojho výletu vybralo 1 012 ľudí vrátane 106 cyklistov a 30 psov. Najviac ľudí prešlo rovnako ako minulý rok Žiarskou dolinou. Kým vtedy tam v deň spočítania narátali 516 peších turistov, 70 cyklistov a 13 psov, teraz do štatistík pribudlo 429 pešiakov, 55 cyklistov a 10 psov.
Kým vlani bola cyklistami najviac vyhľadávaná predovšetkým oblasť Podbanského, tentokrát uprednostnili Popradské pleso, kde zaznamenali už spomínaných 139 cyklistov, z ktorých 65 vsadilo na e-biky. Obľube sa tešila aj trasa z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, ktorú v deň spočítania využilo 121 cyklistov. Kôprovú dolinu zo sedla bicykla spoznávalo 107 návštevníkov. V Tichej doline ich narátali 114. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 885 cyklistov, z toho 316 na e-bikoch. Minulý rok to bolo 1 056 cyklistov, z nich 444 využilo e-biky.
Psičkári si aj tento rok vyberali najmä oblasť Popradského plesa, kde narátali dokopy 76 psov, v kurze však bolo aj Zelené pleso, kde sa v deň spočítania objavilo 36 štvornohých turistov. V Roháčskej doline ich zaevidovali sedemnásť, vlani ich bolo rovných tridsať. Dokopy v štatistikách pribudlo 282 psov, minulý rok napočítali 298 štvornohých turistov.
„Pri pohľade na preplnené parkoviská niektorí možno aj očakávali, že padne rekord a hoci sa tak nestalo, aj tieto čísla potvrdzujú, že ľudia hory stále vyhľadávajú. Pravdupovediac, počet návštevníkov nás ani tak neprekvapil, dalo sa predpokladať, že ich v tomto období bude dosť, skôr sme boli zvedaví na počet psov, keďže toto číslo v posledných rokoch nie je zanedbateľné a málokto si uvedomuje, aká je to enormná záťaž pre vysokohorské prostredie. Keď si to rozmeníme na drobné a predstavíme si, koľko exkrementov ostáva popri turistických chodníkoch, nehovoriac o ďalších negatívnych vplyvoch ako naháňanie či plašenie zveri štekotom, riziko prenosu chorôb, kúpanie sa psov v plesách či kolízne situácie s inými návštevníkmi, tak je evidentné, že tento problém treba riešiť. Určite sa to premietne aj do nového návštevného poriadku a pohyb psov bude v niektorých lokalitách úplne vylúčený,“ konštatuje Peter Spitzkopf, vedúci odboru prác celospoločenského významu Správy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Návštevnosť vysokohorského prostredia sa v najstaršom slovenskom národnom parku eviduje od roku 1972. Vďaka získaným údajom bude mať Správa TANAP-u ako správca územia prehľad nielen o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta jej poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Najviac turistov v polstoročnej histórii spočítania prešlo za jediný deň vysokohorským prostredím v roku 2020. V sčítacích hárkoch vtedy pribudlo 30 232 čiarok. Dovtedy si rekord držal rok 1980, keď v Tatrách narátali 26 520 turistov. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich zaevidovali „iba“ 7 660. Vlaňajšia inventúra priniesla číslo 22 437.