Nové genetické laboratórium otvára dvere špičkovému výskumu

Výskumná stanica Správy Tatranského národného parku rozšírila v marci tohto roka svoje kapacity o moderné genetické laboratórium, vybavené najmodernejšou technológiou – sekvenátorom MiSeq.

Toto špičkové zariadenie výrazne rozširuje možnosti výskumu v oblasti molekulárnej biológie a genetiky, najmä v rámci izolácie a sekvenovania DNA a RNA.

Laboratórium umožňuje realizovať komplexné genetické analýzy, ktoré sa vyrovnajú svetovým výskumným štandardom. Jedným z aktuálne prebiehajúcich projektov je príprava vzoriek pôdy na identifikáciu baktérií a húb prostredníctvom environmentálnej DNA (eDNA). Cieľom výskumu je detailné zmapovanie diverzity mikroorganizmov a objasnenie ich úlohy pri fixácii uhlíka do pôdy – čo predstavuje významný príspevok k dlhodobému ukladaniu uhlíka a k zmierňovaniu dopadov klimatickej zmeny.

Ďalšou z výskumných aktivít, ktoré nové technológie umožňujú, je analýza potravového zloženia a zdravotného stavu chránených a vzácnych druhov živočíchov. Výskum sa prioritne zameriava na druhy ako hlucháň hôrny, kamzík vrchovský tatranský, svišť vrchovský tatranský či karpatské šelmy.

Nové genetické laboratórium tak predstavuje významný krok vpred pre ochranu prírody, ekologický výskum a udržateľný manažment biodiverzity v Tatrách.