Správa TANAP-u bude čerpať prostriedky z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce

Program je súčasťou Druhého švajčiarskeho príspevku na Slovensku a jeho cieľom je ochrana životného prostredia a klímy, konkrétne prostredníctvom podpory udržateľného cestovného ruchu v chránených územiach a ich okolí a ochrany ekosystémov a biodiverzity v týchto územiach.

„Vďaka čerpaniu prostriedkov z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce sa nám podarí zrealizovať viaceré aktivity v národnom parku, na ktoré by sme inak ťažko hľadali zdroje, respektíve by bola ich realizácia v praxi zdĺhavejšia. Zrekonštruujeme terénnu stanicu v Zadnej Tichej doline a stanicu Zverienec, aplikujeme manažmentové opatrenia na rašeliniskách, vybudujeme náučný chodník v NPR Javorová dolina. Keďže súčasťou programu je aj udržateľný cestovný ruch a ochrana biodiverzity, budeme sa venovať ekologickej únosnosti územia TANAP-u, stratégii rozvoja udržateľného cestovného ruchu a manažmentu uhlíkovej bilancie. Z prostriedkov posilníme aj aktivity v rámci environmentálnej výchovy,“ vysvetlil vedúci odboru koordinácie projektov Správy TANAP-u Slavomír Celer.

Druhý Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce nadväzuje na úspešný prvý cyklus realizovaný v rokoch 2007 až 2017 a prináša na Slovensko finančné prostriedky vo viacerých oblastiach. Švajčiarsko-slovenská spolupráca stavia na bilaterálnom zapojení inštitúcií oboch krajín a kladie dôraz na kontinuitu, kooperáciu a koordináciu.

Program s alokáciou viac ako dvadsať miliónov eur sa zameriava na ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach, inkluzívne envirovzdelávanie, zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody, podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch, sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov a zlepšenú infraštruktúru v národných parkoch.

„Jedným z významných benefitov, ktorý vďaka programu získa Správa TANAP-u, sú prostriedky na rozvoj nášho vlastného výskumu. Výskum by mal byť neoddeliteľnou súčasťou fungovania národných parkov. Poznatky, ktoré prináša nám umožňujú lepšie pochopiť minulosť, poznať súčasnosť a plánovať budúcnosť. Udržateľne a so zreteľom na podporu našej jedinečnej biodiverzity,“ dodáva riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.

Švajčiarsko poskytuje príspevky na znižovanie hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskej únii od roku 2007. Súčasťou konferencie bol slávnostný podpis projektovej zmluvy medzi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky a Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky pre projekt Turisti a príroda spolu a uzatvorenie partnerských dohôd so Správami národných parkov a so švajčiarskym partnerom.