Na úvodnom stretnutí si členovia rady zvolili predsedu. Dôveru dostal Marián Janiga, riaditeľ Výskumného ústavu vysokohorskej biológie.
Tatry vytŕčajú na Slovensku nad všetko ostatné nie len svojimi prírodnými krásami, ale aj špecifikami a problémami, ktoré prináša fungovanie Tatranského národného parku, kde pôsobí množstvo organizácií a subjektov so špecifickými záujmami. Práve Rada Tatranského národného parku má za úlohu dohliadať na to, aby boli sily vyvážené a aby na prvom mieste stála vždy ochrana biodiverzity. Radu zriadil envirorezort a má byť poradným, odborným, konzultačným a iniciačným orgánom pre záležitosti Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Jej misiou je tiež vyhodnocovanie negatívnych vplyvov človeka na území národného parku a v jeho ochrannom pásme. Bude predkladať i návrhy na riešenia problémov a hľadať ďalšie možnosti v oblasti ochrany prírody. Nemá zabúdať ani na rozvoj turizmu, vidieka a lokálnej ekonomiky.
Na úvodnom stretnutí členovia diskutovali o možnostiach a fungovaní poradného orgánu, spomedzi seba si zvolili aj predsedu. Radu bude viesť Marián Janiga, riaditeľ Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Žiline so sídlom v Tatranskej Javorine. „Som rád, že sa obnovilo niečo, čo voľakedy v TANAP-e začínalo, a to poradný zbor. A v amplitúdach plávania rôznych politických dôb dúfam, že aj nám sa podarí trošku prekormidlovať túto loď, TANAP, aby bol stále životaschopný,“ vyjadril sa čerstvý predseda rady národného parku. Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko verí, že rada bude naozaj pracovať v prospech národného parku a biodivezrity.
K smerovaniu TANAP-u sa z pozície členov rady bude za vedeckú obec vyjadrovať okrem predsedu Mariána Janigu aj Juraj Hreško, vedúci Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Ďalšími členmi sú riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko i riaditeľ poľského TPN Szymon Ziobrowski, Ministerstvo životného prostredia SR zastupuje riaditeľ Odboru správy národných parkov Matej Dobšovič. Jedna stolička patrí riaditeľovi Horskej záchrannej služby Marekovi Biskupičovi, samosprávy reprezentujú primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a starosta obce Štrba Michal Sýkora. Neštátnych vlastníkov lesov budú hájiť Juraj Halahija z urbariátu Východná a riaditeľ Lesov mesta Kežmarok Juraj Kulík. Cestovný ruch zastupujú Richard Pichonský a Ján Šimko, v rade je i ekológ a aktivista Erik Baláž. Prísediacimi sú predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES Anton Pacek, doterajší primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš i zástupcovia niekdajšieho vedenia pôvodnej Správy TANAP-u, ktorí majú pomôcť národnému parku svojimi cennými skúsenosťami a radami.
Potenciálnych členov rady národného parku navrhla Správa TANAP-u ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi, ktorý zo zoznamu vybral a vymenoval jej členov. Je možné, že za okrúhlym stolom budú sedieť aj ďalší, to však bude závisieť od návrhu rady a v konečnom dôsledku od šéfa envirorezortu.